Failover clusters

OpenEdge Failover Clusters

 

OpenEdge Failover Clusters’ın amacı donanımsal bir arıza ile karşılaşılması durumunda, bunun tespiti ve tamiri için gerekli olan süreyi tolere edebilmektir.

 

Bunun için iki tane aynı güçte ve özellikte fiziksel sunucu bulunmaktadır ve ikisi ortak bir depolama aygıtına bağlı çalışmaktadır. Progress aktif-pasif olarak çalışmaktadır. Yani Node1 aktif iken node 2 bekleme durumundadır. Aktif-aktif desteği yoktur ki veri tabanı seviyesinde beklenmesi de anlamsız olur.

 

Aktif sunucusu üzerinde herhangi bir sebepten dolayı fiziksel hata meydana gelirse, sorun giderilene kadar geçen süre büyük maddi kayba yol açabilir. Bu tarz durumlarda sistemin sorunsuz işlem görebilmesi için, sunucular kendi aralarında ve ortak depolama ile haberleşerek eğer aktif sunucu herhangi bir sebepten dolayı veri tabanını bırakmış ise pasif sunucu hemen aktif duruma geçer ve veri tabanını alarak sürekliliği sağlar. Bu zaman diliminde de gerekli tespit ve tamir işlemleri rahatça yapılabilir.

 

Ancak bu yöntem veri tabanında meydana gelebilecek herhangi bir sorunu tolere edemez. Bu yüzden donanım hatasını OE FailoverClusterstolere ederken, veri tabanı hatalarını da OE Replication tolere etmektedir. Failoverclusters yapısını kullanan müşteriler OE Replicationı da tercih etmelidirler.

Eğitim videolarımızı izlemek için tıklayınız.
Basın ve Medya ile ilgili haberler için tıklayınız.
Referanslarımız için tıklayınız.