Bilişim Yatırımı İçin Destek Gelmeli

 Bulut bilişim ve büyük verilerin işlenmesi konusunda Cem Haydar Bektaş ne düşünüyor?

 

Bulut bilişim ve büyük veri çözümleri büyük işletmeler tarafından aktif olarak kullanılıyor. Ancak Kobi’lerde beklenen gelişme görülmüyor. Servodata Genel Müdürü Cem Haydar Bektaş, Kobi’lerin bilişim harcamalarının düşüklüğüne dikkat çekerek şunları söylüyor:

“OECD raporlarına göre Türkiye’de 3 milyonu aşkın işletme var. Orta ölçekli işletmeler de dahil bilişim harcamaları bize benzeyen ekonomilerdeki ülkelerin maalesef yüzde 50’nin altında.”

 

Bilişimde güvenlik çözümleri hakkındaki düşünceleriniz neler?

 

Mobil bilişimde kurumların yaşayacağı dönüşüm hakkında bilgi veren Cem Haydar Bektaş,”Mobil bulut bilişimde, kullanıcılar ve servis sağlayıcıları için pek çok avantajlar bulunmaktadır”. En önemlisi şirket dışında, sahada erişim kolaylığı. Günümüzde iş yapış modeli mobil cihaz ve yazılımlarla birlikte 7/24 platform bağımsız hale geldi.

 

Türkiye’de kişi başına düşen bilişim harcaması hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

Türkiye’de kişi başına düşen bilişim harcamasının gelişmiş ülkelerin onda biri olduğunu hatırlatarak sözlerini sürdüren Cem Haydar Bektaş “Asıl katma değerin yer aldığı yazılım hizmet segmentlerinin Türk Pazarının sadece yüzde 25’ini kapsadığı da dikkate alındığında kıyaslanmayacak seviyelerde geri plandayız” şeklinde konuşuyor.

Eğitim videolarımızı izlemek için tıklayınız.
Basın ve Medya ile ilgili haberler için tıklayınız.
Referanslarımız için tıklayınız.